Time Travel Science Fiction - M. E. Bowling - First Epiphany of the Time Vandal

BUY M.E. BOWLING BOOKS

Get Songs of Atlantis
Get Time Vandal/Epiphany

RECENT BLOG POSTS

Time Vandal At Austerlitz
Time Vandal in Czech

VIEW ALL ARTICLES

REVIEWS

My Writer's Cramp
"When you add in the quick, but unhurried, pace, the memorable characters, and clever plot, this is a rare gem of a first outing by an author." ...Read More

Future Works
FAQs
Sitemap

Time Vandal Series
Time Travel Science Fiction


Time Travel Science Fiction - Time Vandal Series
M. E. Bowling


Prvni Zjeveni Vandala Casu


V Cestine Ctete1. O CESTOVÁNÍ CASEM

Z DENÍKU CASOVÉHO VANDALA

První vec, kterou byste o cestování casem meli vedet, je, že minulost nemužete zmenit. To se vám muže zdát divné, zvlášt když si vzpomenete na radu prednášek na toto téma od vehlasných vedátoru – treba od Spocka nebo od producentu béckových sci-fi seriálu ze 70. let. Ale verte mi, já to zkoušel a je to tak, jak ríkám. Minulost zkrátka nezmeníte. Ani to nezkoušejte.

Mužete však zmenit svuj pohled na minulost. Zmenit to, jak minulost vnímáte. Anebo ješte lépe receno, mužete se stát její soucástí. Tak napríklad všichni víme, že Kolumbus preplul Atlantik a objevil Ameriku. Tak tuto historickou událost v souvislosti s Kryštofem Kolumbem vnímáme. Podle klasické verze oné události si Kolumbus vyžebral pár zlatáku od španelské královny Isabely Kastilské (která byla trochu lehcích mravu) a vydal se hledat novou námorní cestu do Indie. Známá vec, že?

Ale co kdybych vám rekl, že Kryštof Kolumbus mel rád praskací bonbony? Co kdybych vám tvrdil, že ho bavilo si jich do pusy nasypat celý sácek a pak se smát jak trdlo, když mu zacaly v puse praskat? Co kdybych vám rekl, že je jednou na mou skromnou radu zkoušel zapít sodovkou, nacež poprskal celou kapitánskou kajutu své vlajkové lodi Santa Maria?
Verte nebo ne, všechno tohle je pravda. Kolumbus mel skutecne rád praskací bonbony a Isabela Kastilská byla skutecne lehcích mravu.

Jenže žádná z techto vecí na dejinách vubec nic nemení, chápete? Nehlede na to, co jsem vám práve sdelil, Kolumbus stejne preplul Atlantik a stejne se mu podarilo objevit Ameriku – presne tak, jak to popisují ucebnice. Neznali jsme zkrátka tyto okrajové prvky jeho príbehu, které on sám naštestí ve svém deníku nezaznamenal.

Nicméne vše se to skutecne stalo, dámy a pánové. Jsem si tím jist, protože když Kolumbus plul po mori, následoval jsem ho se svým vlastním plavidlem. Tri dny jsem sledoval jeho lod, ke znacné nelibosti mé palubní umelé inteligence. Když konecne pristál na Bahamách, setkal jsem se s ním a podarilo se mi s ním sprátelit. Díky mne prišel na chut sladkostem z 21. století a vyzkoušel Jägermeister (podávaný samozrejme v ledové sklenici a vychlazený na obligátních minus 18 stupnu Celsia).

Proc jsem to udelal? Proc jsem se do techto událostí pletl? Rekneme proste, že fakt, že Kolumbus toho týdne nepopíjel Jägermeister tak docela sám, mel hodne co do cinení s mým rozhodnutím vydat se na tuto nebezpecnou cestu. Alkohol jsem nikdy nesnášel príliš dobre.

Naopak Kryštof Kolumbus zvládal pití obdivuhodne. O tom si ale víc povíme až nekdy jindy.


2. NÁLEZ

Lydii Johansenovou práce bavila. Jako kurátorce Muzea Východního Jutska v Dánsku jí její zamestnání umožnovalo venovat se svým dvema oblíbeným disciplínám – historii a archeologii – dle libosti. Klecet na koleni jako práve ted a vykopávat ze zeme dávno pohrbené poklady patrilo k Lydiiným velkým životním vášním.

Ve skutecnosti tuto cinnost považovala za urcitý druh terapie, což s prihlédnutím k soucasné situaci nebylo vubec k zahození. Po celém svete zurily ozbrojené konflikty, dodávky jídla se povážlive krátily a strach a panika vetšiny obyvatel sveta se blížily bodu zlomu. Místní šarvátky, které pred pulrokem vypukly ve Spojených státech, se rozšírily a vystupnovaly v masové obcanské nepokoje. Nestabilita se rozšírila i za hranice a ulice Paríže byly taktéž brzy v plamenech. Francouzi nicméne dokázali násilí zkrotit a nyní se zdálo, že nejhorší situace stále panovala v Americe.

Ekonomické dopady ovšem zasáhly všechny bez rozdílu. Burzy cenných papíru zkolabovaly a ze všech stran pricházely zprávy o masovém propouštení. Schopnost svetových vlád udržovat mír a porádek již nebyla zarucená. Nekteré cásti Afriky a dálného východu zacaly pocitovat nedostatek pitné vody a nekolik menších zemí mezi sebou zacalo bojovat, všechny jako loutky v rukou významnejších mocností. Když pak námornictva dvou státu Evropské unie zahájila blokádu hlavních cínských prístavu, možnost propuknutí regulérní války již nebyla tak nemyslitelná, jako bývala dríve.

Na to vše Lydie myslela, zatímco se venovala vykopávkám. Kopala v zemi poblíž místa, kde bylo dríve pod klenbou katedrály Domkirke ve meste Ribe nalezeno telo vikingského válecníka. Toto nalezište nebylo nové, pracovala na nem již dríve. V roce 2012 její vykopávky na tomto míste zásadne zmenily predstavy archeologu o prechodu stredovekých Vikingu ke krestanství.

Nyní zde pátrala znovu, zatímco se svet kolem ní pomalu hroutil. Nemela ostatne nic lepšího na práci. Necekala, že by objevila neco hodnotného, ale vedela, že tvrdá práce se obvykle vyplácí. V úvahu by pricházely treba menší hlinená nádoba nebo úlomek sekery. Nebo treba…

… malý skládací dalekohled?

Lydie zírala na výjev pred sebou. Pod kamenem, který práve za pomoci jednoho z nástroju odklopila, ležela cocka z neceho, co vypadalo jako moderní prenosný dalekohled. Zprvu stála bez dechu, jako primražená. Její rozum, který i v horších chvílích patril k tem nejpronikavejším, se snažil prijít s prijatelnými vysvetleními toho, jak by se moderní artefakt mohl vyskytnout na tomto nalezišti, ve vrstve v této hloubce. Žádné z nich nedávalo smysl. Popadla štetec a zacala opatrne odstranovat pudu kolem artefaktu. Sotva se jí podarilo odkrýt zhruba polovinu délky predmetu, narazila na prstní kustky a poté na kostru dlane lidské ruky. Rychle pokracovala v práci a tech nekolik málo minut, než byla hotová, se táhlo jako celé hodiny. Konecne mohla odložit štetec a posadila se.

S úžasem v ocích hledela na kostru, která drívejším pruzkumum evidentne unikla. A at už patrila komukoliv, v levé ruce držela dalekohled z 21. století.

M. E. Bowling - Author - Time Travel Science Fiction

 

 
 
Visit M. E. Bowling on Facebook
Visit M. E. Bowling on Twitter

 
About The Author


M. E. Bowling spent most of his childhood years shuttling between various Air Force bases in Europe and the United States. As a child in a military family, he attended 12 different schools before he was 14 years old.

Read More
Contact M. E. Bowling


Time Travel on Twitter

copyright 2016-2017 M. E. BOWLING - Time Vandal Series - Time Travel Science Fiction